Książka "Kosmos. Gwiezdna podróż"

         Paweł Ziemnicki ze swoją książką
        

29 marca br. nakładem wydawnictwa Znak Emoticon ukaże się książka Pawła Ziemnickiego „Kosmos. Gwiezdna podróż”. Jest to bogato ilustrowana pozycja, która pozwoli najmłodszym czytelnikom poznać tajemnice wszechświata. „Wsiadaj do wehikułu i ruszaj w nieznane jak prawdziwy astronauta!” – zachęca wydawca.

„Kosmos. Gwiezdna podróż” to książka dla wszystkich, których fascynuje rozgwieżdżone niebo. Pozwoli ona na odkrywanie niezwykłych planet, planetoid, księżyców, lodowych olbrzymów i meteorytów oraz wieli innych ciekawych obiektów w najbliższym nam i nieco dalszym kosmosie. W poznawaniu zakamarków Wszechświata pomogą fascynujące zdjęcia obiektów kosmicznych.

O książce Pawła Ziemnickiego można powiedzieć, że jest to pierwsza książka naukowa młodego odkrywcy, która pozwoli mu poznać tajemnice i zagadki wszechświata. Odbiorcami tej pozycji są dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Ale nie ma żadnych przeciwskazań, aby sięgnęły po nią młodsze lub starsze dzieci oraz rodzice, dla których odkrywanie kosmosu ze swoimi pociechami może być kosmiczną przygodą. Lektura tej książki pomoże odpowiedzieć na często zadawane przez dzieci pytania, m.in.:

  • Tato, dlaczego Słońce świeci?
  • Tato, co to jest czarna dziura?
  • Tato, co to za planeta świeci na niebie tak jasno?
  • Tato, jak daleko jest na Księżyc?
  • Tato, a kiedy polecimy na Marsa?

Prezentowana pozycja ma charakter edukacyjny i przekazuje rzetelną wiedzę o kosmosie. Od strony merytorycznej nad książką czuwała astronom dr Milena Ratajczak (Instytut Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego). Inspirujący wstęp do książki napisał dr hab. Łukasz Wyrzykowski, który na co dzień pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Sam autor określa ją następująco: „To popularnonaukowa encyklopedia Układu Słonecznego, przeznaczona przede wszystkim dla dzieci 8-12 lat, ale nie tylko

Paweł Ziemnicki jest popularyzatorem nauki i dziennikarzem specjalizującym się w tematyce kosmicznej. Wieloletni pracownik planetarium „Niebo Kopernika” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Z pasją propaguje wiedzę o kosmosie wśród dzieci i dorosłych. Publikuje artykuły o tematyce kosmicznej m.in. w „Wiedzy i Życiu”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” czy „Focusie”. Od niedawna redaktor portalu Space24.pl. W swojej dziennikarskiej karierze przeprowadzał wywiady m.in. prof. Aleksandrem Wolszczanem – odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych, prof. Timem de Zeeuw – dyrektorem generalnym Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz Harrisonem Schmittem – astronautą, który był na Księżycu w ramach misji Apollo 17.

Autor książki ma dwoje dzieci, siedmioletniego Piotrka i czteroletnią Zuzie, którym najczęściej opowiada o kosmosie. W czasie takich opowieści dzieci zadają mnóstwo pytań i z odpowiedzi na te i na podobne pytania, zadawane także przez inne dzieci w czasie różnych spotkań, powstała właśnie ta książka. Paweł Ziemnicki uwielbia także prowadzić obserwacje nocnego nieba. Najchętniej jeździ w sierpniu do Puszczy Augustowskiej, z dala od zanieczyszczonych światłem ludzkich siedzib, aby móc nasycić oczy pięknem nocnego nieba oraz naładować akumulatory do popularyzacji kosmosu.

Książka ukazuje się pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci oraz takich instytucji jak European Space Foundation oraz New Space Foundation.

Paweł Z. Grochowalski


Warto zerknąć na stronę wydawnictwa Znak:

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,73623,Kosmos-Gwiezdna-podroz

Źródło: Wydawnictwo Znak Emoticon, Paweł Ziemnicki

Liczba odsłon: 5603


Kosmos. Gwiezdna podróż - okładka
Źródło: Wydawnictwo Znak EmoticonSłońce - strony 8 i 9 książki
Źródło: Wydawnictwo Znak Emoticon